EN MK
На 27 декември (петок) во 20:00 часот во клубот ГЕМ, во рамки на малиот саем на книги, ќе се одржи промоција на четири наслови објавени во едицијата Квир сквер на Темплум.
Делегацијата на Европската Унија во Македонија и Хелсиншкиот Комитет за човекови права одржаа настан по повод одбележувањето на Денот на човековите права, 10ти декември, во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.
Го одбележуваме Денот на човековите права, 10 декември (вторник), со серија настани во ЕУ инфо центарот.
Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до дванаесет, пред Влада...
Конференцијата по повод кампањата „Македонија има љубов за сите“ се одржа на 7ми ноември 2013 во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.

Ако Америка повторно стане голема, Тр...

пон

25.07.16

Делегатите на републиканската партија, во вторникот, во Кливленд на Изборната конвенција и официјално го избраа Доналд Трамп за кандидат за претседател и трката за Белата куќа која ќе заврши во ное...

ПОВЕЌЕ

Кампања на Planting Peace против хомофобијата н...

втр

19.07.16
naslov

Уште неколку дена остануваат до одржувањето на Републиканската Конвенција во Кливленд, но во меѓувреме во градот се појави голем билборд на кој што се прикажани Доналд Трамп и неговиот ривал Тед Круз во бакнувачка поза со познатиот „француски бакнеж“. Ова д...

ПОВЕЌЕ

Пријатели

Филм за романсата меѓу Вирџинија Вулф и Вита Са...

втр

12.07.16
naslov

Where are all my Bloomsbury Group(ies)? е насловот на филмот на кој се работи и кој ја следи приказната за романсата помеѓу писателката и феминистка Вирџинија Вулф и нејзината партнерка и колешка Вита Саксвил Вест.

ПОВЕЌЕ

Стагнација на економските, социјалните и културните права

саб

02.07.16
naslov

На 1 јули, 2016 се одржа прес конференција, на која беа пренесени најважните точки од седницата na Комитетот за економски, социјални и културни права при Организацијата на обединетите нации, каде што беше разгледуван третиот периодичен извештај на Република Македонија, за време на 58-та седница.

ПОВЕЌЕ

Транџите кои ја покренаа геј револуцијата

срд

29.06.16
naslov

Доцните 60-ти од 20-тиот век во САД се случуваа низа политички и општествени настани кои посредно или непосредно влијае на климата која доведе до првиот радикален ЛГБТИК одговор на насилството кон ова заедница, односно до отпорот кој беше пружен во клубот Stonewall Inn.

ПОВЕЌЕ